LİF LEVHA ÜRETİMİNDE AVRUPA’NIN 1., DÜNYANIN 3. ÜLKESİ OLAN TÜRKİYE, ORTA DOĞU PAZARINA AÇILIYOR

1.2 milyar dolar değerindeki ağaç ürünleri ithalatı ve mega yapı projeleri ile Suudi Arabistan’ın yapı endüstrisindeki en önemli alt sektörü ahşap ürünleri piyasası, WOOD TECH & DESIGN EXPO ile Orta Doğu pazarını kendi çatısı altında buluşturmaya hazırlanıyor.

2016 yılında yapı projelerine 29,9 milyar dolar harcayan ve 2017 yılında yine aynı değerlerde harcama yapması beklenen Suudi Arabistan’ın, “Suudi Vizyonu 2030” ve “Ulusal Dönüşüm Planı (NTP) 2020” gibi büyük çaplı projelerinin yarattığı ivme, yapı sektörünün tüm alt sektörlerinde yaşanmakta olup, ağaç ve ağaç endüstrisini de etkilemektedir.

Sadece 2017 yılında ağaç ürünleri yapı ihalesi toplam değerinin 14.7 milyon dolar olduğu Suudi Arabistan, aynı yıl içerisinde 734 milyon dolar değerinde ahşap panel, 346 milyon dolar değerinde yumuşak kereste ithalatı yapmış olup, sert kereste ithalatında da 154 milyon dolar seviyesine ulaşmayı başarmıştır. Gelişmiş mobilya sektörü, spesifik üretim tesisleri, alt ve yan sektörlere ait üretim yerleri ile ahşap piyasası için yatırıma uygun ve cazip bir ortamın mevcut olduğu Suudi Arabistan, Türk firmalar için cazip fırsatlar sunmaktadır.

05-08 Mart 2018 tarihlerinde, Suudi Arabistan ticaretinin merkezi Cidde’de düzenlenecek olan WOOD TECH & DESIGN EXPO sayesinde, Avrupa ve dünya piyasasında iddialı bir üretici olan Türkiye, Orta Doğu pazarındaki yerini almaya hazırlanıyor.

WOOD TECH & DESIGN EXPO Fuarının Türkiye özel temsilciliğini üstlenen LADİN FUAR ve KONGRE ORG. HİZM. A.Ş. adına açıklama yapan Pazarlama Müdürü Sayın Elif KAYA; “Mobilya sektörünün ham maddesi lif levha üretiminde Türkiye, Avrupa'nın 1., dünyanın 3. ülkesi konumundadır. 2015 yılında gerçekleştirdiği 382 milyon dolarlık ihracatı ve 7,8 milyar dolarlık hacme sahip ağaç ürünleri pazarı ile Türkiye, Orta Doğu pazarına muhakkak açılmalı ve iç piyasasındaki gücünü dünyanın en kârlı pazarlarından olan Suudi Arabistan piyasasından göstermelidir” diye belirtti.

WOOD TECH & DESIGN EXPO ile Türk ihracatçı firmaları bu avantajlı pazara taşımayı hedeflediklerini belirten LADİN FUAR Pazarlama Müdürü Sayın KAYA, ayrıca fuarla eş zamanlı olarak düzenlenecek olan BIG 5 SHOW SAUDI Fuarı ile ilgili de açıklama yaparak; “Suudi Arabistan’ın en büyük yapı ve yapı malzemeleri fuarı olan BIG 5 SHOW SAUDI Fuarına entegre olarak düzenlenecek WOOD TECH & DESIGN EXPO ile fuar katılımcısı firmalar, iki fuarın da müşteri portföyünden yararlanarak, BIG 5 SHOW prestijinin avantajlarını fuar süresince deneyimleyebilecekler” diye ekledi.

05-08 Mart 2018 tarihlerinde Cidde Fuar ve Etkinlik Merkezi’nde düzenlenecek olan fuarla katılımcılar; BIG 5 SHOW veri tabanındaki 350.000’den fazla firma yetkililerine ulaşabilecek, Orta Doğu ağaç sektörünün satın alıcıları olan; mobilya üreticileri, kereste tüccarları, distribütörler ve satıcılar, kereste inşaat, uzmanları, ahşap işleri uzmanları / marangozlar, inşaat şirketleri ve danışmanları, iç mimar ve dekoratörler, inşaat malzemeleri tedarikçileri ile buluşma şansı yakalayacaklar.